Fatma ŞAHİN

20 Haziran 1966’da Gaziantep’te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Özel sektörde İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı. Ayrıca Gaziantep ve bölgenin üst üste 2 dönem Milletvekilliği yapan ilk kadın Milletvekilidir. XXII. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyesi oldu. 2002 genel milletvekili seçimlerinde Gaziantep’ten ilk kadın milletvekili olarak seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 22. 23. ve 24’üncü yasama dönemlerinde Gaziantep Milletvekili olarak görev yaptı.

AK Parti’de kadın başlıklı ilk uluslararası toplantıları Fatma Şahin Başkanlığındaki Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı gerçekleştirmiştir. Her yıl olmak üzere toplam 3 uluslararası toplantı gerçekleştirilmiştir.

2011 genel milletvekili seçimi sonrasında kurulan 61’inci hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kurucu Bakanı olarak görevlendirildi. Böylelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın Bakanı unvanını aldı.

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne aday gösterilmiş  ve seçilmiştir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde tekrar Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildi.

8 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.2019 yerel seçimlerinde tekrar aday olan Şahin, oyların %53,97’sini alarak ikinci defa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir

Fikret Tural

Fikret Murat TURAL

1974 yılında doğan Fikret Murat Tural, ilk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olan Tural, Ekonomi Yüksek Lisansına sahiptir.

İş yaşamının ilk yıllarında yerel ve bölgesel turizmi kalkındırmak amacıyla profesyonel olarak turizme odaklanan Tural, uzun yıllar TURSAB GAP Bölgesel Yürütme Yönetim Kurulu Saymanlığı, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

Gaziantep’in gastronomi alanında attığı ulusal ve uluslararası önemli adımların tümünde resmi ve idari görevlerde yer aldı. Gaziantep Mutfak kültürünün kayıt altına alınması ve sürdürülebilir bir zenginlik haline gelmesine kişisel bir tutkuyla yaklaşan  Fikret Murat Tural, özellikle tanıtım, markalaşma ve örgütlü bir kent kültürü sunumu konusunda bir çok projenin yaratım ve yönetim süreçlerinde bulundu.

2017 yılı Mart ayında Gaziantep yemek kültürünü gelecek nesillere doğru anlatmak ve sunmak amacıyla Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) kurucu koordinatörü görevini başarıyla üstlenmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi MUSEM Mutfak Akademisinin kurucu koordinatörüdür.